Wystawa MODA | Milton H. Greeene Fotografie

WYSTAWA PRZEDŁUŻONA! Ekspozycję oglądać można jeszcze w dwa weekendy: 3-5 oraz  10-12 sierpnia, w godz. 12:00-18:00 w Sali Cesarskiej Hali Stulecia.

Greene, znany światu jako „cudowny chłopiec fotografii kolorowej”, sławę zyskał jako portrecista artystów, muzyków, filmowców, gwiazd filmu, teatru i telewizji. Niewątpliwie był uprzywilejowanym świadkiem złotej ery Hollywood, dzięki czemu w jego dorobku znajdziemy kadry z życia prywatnego niezliczonych sław tamtego okresu.

Kolekcja ponad trzech tysięcy oryginałów fotografii Miltona H. Greene’a, zakupiona przez Halę Stulecia w 2014 roku, była już prezentowana siedmiokrotnie: cztery razy we Wrocławiu oraz w Warszawie, Krakowie i Kołobrzegu. Bogactwo motywów, w jakie obfitują te prace, w naturalny sposób prowadzi do organizowania odrębnych ekspozycji.

Bieżąca wystawa jest wyjątkowa, ponieważ stanowi retrospektywę poświęconą właśnie tematyce modowej. To kwintesencja twórczości Miltona Greene’a – w tych zdjęciach kumulują się wszystkie doświadczenia autora, nie tylko jako artysty, reportera i znakomitego obserwatora życia, ale także kreatora obrazów. W tym zbiorze znajduje się najwięcej fotografii, które są gotowymi okładkami, plakatami, afiszami – na wystawie mogą Państwo zobaczyć dwa proste i genialne przykłady. Autor komponuje je w sposób typowy dla projektowania graficznego, przewidując obszar na tytuł, tekst czy dodatkowe elementy graficzne.

Na zdjęciach pokazujących modę najpełniej widoczne są zdolności autora do reżyserii nastroju, gry obrazem, dialogu z odbiorcą. Największe wrażenie robią piękne i czyste kadry, bardzo nowoczesne i zostawiające trwały ślad w pamięci. Dotyczy to fotografii studyjnych, tych z pokazów mody, czy też ich kameralnych kulis, ale przede wszystkich zdjęć wykreowanych przez twórcę w świadomie wybranej scenerii, wyszukanej pozie, ze znakomicie wyreżyserowaną modelką. Fascynujące są przy tym dbałość o szczegóły, bezbłędny dobór kostiumów oraz uwydatnienie roli rekwizytów.

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE