Co by było, gdyby… każdy architektoniczny projekt został zrealizowany? Jak wyglądałyby obecnie nasze miasta? Dlaczego niektóre wizje architektoniczne lepiej pozostawić w sferze marzeń? Czy miasta mogą płynąć, przemieszczać lub unosić się w powietrzu? Czy możliwe jest budowanie domów głęboko pod ziemią? Jakie wyobrażenia o miastach przyszłości mieli ludzie sto lat temu, a jakie wizje prezentują współcześni architekci?
Zapraszamy na cykl fascynujących warsztatów architektonicznych, podczas których będziemy opowiadać o niezrealizowanych projektach urbanistycznych oraz architektonicznych, które zaskakują i jednocześnie inspirują współczesnych architektów.
Wspólnie odkryjmy, jak marzenia i wyobraźnia kształtują przyszłość miast i budowli!
Harmonogram i opis zajęć:
2 III | Wizje niespełnione
Zapraszamy do wspólnej podróży przez czas i przestrzeń, by odkryć fascynujące historie projektów, które mogłyby odmienić oblicze miast, ale nigdy nie zobaczyły światła dziennego. Zgłębimy tajemnice niezrealizowanych marzeń architektonicznych, poznając przyczyny ich niepowodzeń oraz analizując ich znaczenie dla dziedzictwa architektonicznego. Ale to dopiero początek naszej wyprawy! Następnie wyruszymy w poszukiwaniu nowych, innowacyjnych pomysłów i zaprojektujemy przestrzenie publiczne lub całe kompleksy urbanistyczne. Warsztaty będą inspiracją do myślenia poza utartymi ścieżkami i wyobrażania sobie przyszłości miast w sposób innowacyjny i kreatywny.
9 III | Niepokorni artyści
Architekci niepokorni to ci, którzy odchodzą od utartych ścieżek i szukają nowych, innowacyjnych rozwiązań, odważnie eksperymentują oraz tworzą dzieła, które zaskakują, inspirują, a czasem nawet prowokują. Podczas zajęć poznamy bliżej architektki i architektów znanych z projektowania budynków o nietypowych kształtach, wykorzystujących niekonwencjonalne materiały budowlane oraz tworzących projekty rewolucyjne pod względem ekologii i wykorzystania nowoczesnych technologii. Podczas zajęć będziemy mieć możliwość eksperymentowania z formami, kształtami i funkcjami, aby stworzyć projekty marzeń.
16 III | Wrocław, jakiego nie znacie
Witamy w niezwykłym świecie architektury, gdzie projekty niezwykłych budowli kuszą swoimi niezrealizowanymi wizjami. Podczas warsztatów odkryjemy zakamarki naszego miasta pełne niezwykłych, mało znanych i fascynujących, ale niezrealizowanych wizji architektonicznych. Dlaczego te projekty nie znalazły swojego miejsca we Wrocławiu? Czyżby brakło odwagi, czy może okoliczności nie pozwoliły na ich realizację? Podczas zajęć każdy będzie miał możliwość wcielić się w rolę architekta i stworzyć swoją własną wizję architektury Wrocławia. Wspólnie przekonajmy się, czy te pomysły zmienią oblicze Wrocławia?
23 III | Architektoniczne kontrowersje
W świecie architektury nie brakuje projektów, które wzbudzają burzliwe dyskusje i kontrowersje. Nietypowe formy i style często stają się punktem wyjścia dla architektów niepokornych, którzy nie boją się eksperymentować z wyglądem i funkcją budynków. Jedni w „kontrowersyjnych projektach” widzą wspaniałe dzieła sztuki, a inni – wyzwanie dla tradycyjnych kanonów piękna. Granica między tym, co uchodzi za kontrowersyjne, a co za innowacyjne, czasem zaciera się, pozostawiając pole do interpretacji i rozmowy. Ale kontrowersje w architekturze nie ograniczają się tylko do aspektów wizualnych. Często krytykowane są także funkcje i przeznaczenie budowli – czy to z powodu niedostatecznej jakości przestrzeni mieszkalnej, braku dostępu do naturalnego światła, czy też niewygodnych warunków dla użytkowników. By zgłębić ich znaczenie, inspiracje i wpływ na nasze postrzeganie przestrzeni i formy – podczas zajęć przyjrzymy się różnym kontrowersyjnym budynkom i projektom.
6 IV | Miasta maszyny
Wyobraźmy sobie, że ludzie nie muszą się już martwić o uciążliwe przemieszczanie się między miastami, bo to miasta przychodzą do ludzi. Tak, to nie fantazja, lecz wizja niezwykłych „miast-maszyn”, które poruszają się tam, gdzie ich mieszkańcy najbardziej tego potrzebują. Olbrzymie, ruchome metropolie, które mieszczą w sobie wszystko, czego człowiek potrzebuje do życia? Biura, fabryki, mieszkania, szkoły, sklepy, restauracje – wszystko to w jednym, potężnym „mieście-robocie”. Brzmi jak coś z kosmicznej opowieści, prawda? Podczas zajęć zanurzymy się w świat architektonicznych wizji dynamicznych miast, które mogą przemieszczać się tam, gdzie jest więcej pracy, zieleni, czy po prostu tam, gdzie ludzie chcą. Świat, gdzie budynki nie tylko stoją w miejscu, ale poruszają się, adaptują i służą swoim mieszkańcom w każdym możliwym aspekcie życia.
13 IV | Raz na wodzie, raz pod wodą
W miarę jak klimat stopniowo się zmienia, a poziom wód stale rośnie, nadchodzi czas na kreatywne podejście do problemów, które stają się coraz bardziej palące. Prognozy naukowców nie pozostawiają złudzeń – do roku 2050 nawet 90% największych miast przybrzeżnych może znaleźć się w niebezpiecznej strefie zagrożenia podtopieniami. W obliczu tych wyzwań architekci wkraczają do akcji i szukają innowacyjnych rozwiązań, tworząc projekty całych miast, które mogłyby unosić się na powierzchni wody. Ale to jeszcze nie wszystko. W wielu zaskakujących wizjach architektonicznych ludzie przenoszą się głęboko pod powierzchnię wody. Czy takie projekty mogą stać się rzeczywistością?
20 IV | Podziemne miasta
Współczesne wyzwania urbanistyczne sprawiają, że coraz częściej zaczynamy rozważać alternatywne koncepcje przestrzeni miejskiej, w tym także te, które eksplorują podziemne głębiny. Szybkie rozrastanie się miast, w połączeniu z migracją ludności i zmianami klimatycznymi, skłaniają architektów do snucia śmiałych wizji budowy podziemnych metropolii. Jak wyglądają te projekty? Czy człowiek mógłby funkcjonować pozbawiony światła słonecznego? Czy w przeszłości ludzie kiedykolwiek posuwali się do “zakopania” swoich domów głęboko pod ziemią?
27 IV | Popatrz w górę! Drapacze chmur nie z tej ziemi
Podczas tych zajęć wyruszymy w podróż do miast przyszłości i zobaczymy niezwykłe architektoniczne osiągnięcia, gdzie miejskie metropolie, zamiast rozrastać się na ziemi, wznoszą się ku gwiazdom, aby zaspokoić rosnące potrzeby ludności. Poznamy również niezwykłe wizje, w których na niebie zobaczymy nie tylko ptaki i samoloty, ale także potężne miasta unoszące się w powietrzu. To wizje nie tylko z ekranu kinowego, ale także temat fascynujących projektów architektonicznych, które eksplorują możliwość stworzenia takich nieziemskich struktur. Podczas warsztatów udowodnimy, że kreatywność architektów nie zna granic, a granice między fantazją a rzeczywistością coraz bardziej się zacierają.
4 V | Miasta wyśnione
Zapraszamy do miastach idealnych, gdzie każdy zakamarek przestrzeni został zaprojektowany z myślą o harmonii, wygodzie i zrównoważonym rozwoju. Podczas zajęć poznamy projekty architektoniczne, w których wieżowce nie dominują krajobrazu, ale harmonijnie współistnieją z niskimi budynkami, a każdy budynek to arcydzieło architektury, które nie tylko spełnia potrzeby mieszkańców, ale także integruje się z otaczającym środowiskiem naturalnym.
Warsztaty odbywają się w soboty w godzinach:
11:00-13:00 dla dzieci 6-10 lat
13:30-15:30 dla młodzieży 11-15 lat
Dziecięce i Młodzieżowe Studio Architektury | Popatrz w górę! Drapacze chmur nie z tej ziemi
27.04.2024 / 11:00 i 13:30
Hala Stulecia Zobacz szczegóły >
Rozpoczęcie:
27.04.2024 | 11:00 i 13:30
27.04.2024 | 11:00 i 13:30
Miejsce:
Hala Stulecia
Hala Stulecia
Bilety:
od 45,-
od 45,-
Organizator:
Hala Stulecia
Hala Stulecia