W sierpniową niedzielę zaprezentujemy trzy pokazy, w których wystąpią: Anna Skrzypek – instruktor jeździectwa, zawodnik Working Equitation, Blanka Satora oraz Katarzyna Kasprzak – instruktorka hobby horse.
Show Blanki Satory to podróż przez dwie krainy, które są najbliższe jej sercu: Polskę i Hiszpanię. Imersja w kulturę iberyjską jest gwarantowana!
Hiszpański perlino ogier przywieziony na ten pokaz specjalnie z serca Hiszpanii – Andaluzji zaprezentuje, że niemożliwe nie istnieje! Blanka Satora rozszerza znacznie hiszpańską szkołę jazdy, łącząc Grand Prix z jazdą bez ogłowia.
Bridleless to wyższy poziom porozumienia, do którego konie Blanki są przygotowywane latami i stają się z nią jednością niczym centaury. Każdy kto zobaczy galopującego niemal od myśli hiszpańskiego ogiera, zapamięta ten widok na długo!
Jazda bez ogłowia
Sportowa jazda na koniu, który nie ma kiełzna w pysku, jest pokazem najwyższego zaufania pary człowiek – zwierzę. Na świecie widać coraz więcej jeźdźców jeżdżących w ten sposób, ale tylko w jednym miejscu regularnie, odbywają się zawody o randze mistrzostw kraju.
Tym miejscem jest polski Wrocław, na którego torze wyścigów konnych w 2014 roku wystartowała pierwsza edycja Mistrzostw Polski w Jeździe bez Ogłowia. Impreza wypracowała sobie markę i gromadzi rokrocznie ok. 60 zawodników z końmi z całego kraju. Najbliższa, jubileuszowa, 10 edycja tych zawodów odbędzeis ie w dniach 6-8 września 2024r.
Jerzy Sawka, dyrektor wrocławskiego toru i twórca mistrzostw, sam jeździ bez ogłowia. Na zupełnie wolnym koniu objeżdża rozległy teren torów i jest przekonany, że popularność zawodów bez ogłowia to tylko kwestia czasu. Jego zdaniem będzie to jeden z poważnych nurtów jeździectwa:
Diametralnie zmienia się stosunek ludzi do zwierząt. To dotyczy też koni. Wyjęcie im wędzideł z pysków to symboliczne zniesienie ich niewolnictwa. Teraz nie przymus człowieka decyduje o sukcesie pary koń-jeździec lecz wspólna wola obojga.
Anna Skrzypek zaprezentuje się w pokazie „Working Equitation”
Working Equitation to dyscyplina jeździecka, której organem nadzorującym jest Światowe Stowarzyszenie Working Equitation (WAWE), z siedzibą w Portugalii. Celem dyscypliny Working Equitation jest promowanie tradycyjnego stylu jazdy wykorzystywanego zarówno w wojsku, jak i w pracach polowych czy też w terenie. Dodatkowo Working Equitation promuje tradycyjny strój oraz sprzęt jeździecki.
Working Equitation stała się sportem wyczynowym w 1996 roku, a pierwsze mistrzostwa Europy odbyły się we Włoszech w tym samym roku. Working Equitation jest uznawana za sport w wielu krajach, głównie w Ameryce Południowej i Europie, gdzie istnieje najwięcej klubów i stowarzyszeń. Working Equitation istnieje także w Ameryce Północnej, Australii oraz Nowej Zelandii.
Sport ten łączy w wyjątkowy sposób konia i jeźdźca oraz ich umiejętność manewrowania pomiędzy przeszkodami, a razem jako para sprawdzają swoje umiejętności współzawodnicząc z innymi parami.
HOBBY HORSE
Dyscyplina ta wywodzi się ze Skandynawii, powstała w Finlandii w 2010 roku. Wtedy to ukazała się pierwsza książka informacyjna o koniach na patykach autorstwa Venla-Marii Uuteli. Dwa lata później 2012 zorganizowano pierwsze Mistrzostwa Europy Hobby Horse w Oulu we Francji które zgromadziły 110 zawodników. Tak w skrócie wyglądały początki tej dyscypliny. Przełomowym momentem dla Hobby Horse było ukazanie się filmu dokumentalnego Hobbyhorse Revolution w reżyserii Selmy Vilhunen opowiadającego i przybliżającego zagadnienie. Od tego momentu popularność tej dyscypliny stale rośnie zarówno w Finlandii, jak i poza jej granicami.
Hobby Horse towarzyszą również innym konkurencjom jeździeckim. Dyscyplina ta polega na jeździe na kukiełkowym koniku – głowa konia na patyku. Konie mają różne kształty, rozmiary, są robione i szyte profesjonalnie, a czasami to prawdziwe cuda hand made. Tak jak zawodnicy startują na swoich koniach tutaj mamy kukiełki koników o które dzieci dbają, kompletują sprzęt, zapewniają im boks i pielęgnują. Są w stałym treningu, ich konie także miewają kontuzje. Aktualny rekord skoku wynosi 141 cm i został ustanowiony na Mistrzostwach Świata w 2019 roku przez Marie Kärkkäinen.
O Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych – Partynice
To jeden z trzech obiektów w Polsce, obok warszawskiego Służewca i Hipodromu Sopot, na którym odbywają się wyścigi konne. Jest jednocześnie jedynym torem w kraju, gdzie rozgrywane są gonitwy przeszkodowe typu cross-country.
WTWK-Partynice jest członkiem międzynarodowych stowarzyszeń:
– Crystal Cup European Cross Country Challenge, pucharowy cykl gonitw skakanych organizowany przez dziesięć europejskich torów przeszkodowych. Wrocław jest jednym z nich. Gdyby użyć porównania piłkarskiego, to jest Liga Mistrzów. Crystal Cup promuje gonitwy przeszkodowe, najtrudniejszą dyscyplinę konną
– EuroEquus, Stowarzyszenie sześciu europejskich miast promujących się poprzez konie
W ciągu roku organizujemy 12 dni wyścigowych. Najważniejsze z nich (Otwarcie Sezonu, Wielka Wrocławska) przyciągają kilkunastotysięczną publiczność. W 2022 roku inauguracja sezonu wyścigowego przyciągnęła 21 tys widzów, co jest powojennym rekordem frekwencji na wrocławskim hipodromie. W sezonie 2023 łączna frekwencja podczas 12 dni wyścigowych wyniosłą 89 000 widzów, co daje średnią 7400 widzów na dzień wyścigowy, co również stanowi rekordowe osiągnięcie frekwencyjne.
WTWK-Partynice poza torem wyścigowym dysponuje trzema halami jeździeckimi wraz z kompleksem stajni rekreacyjnych, wyścigowych i gościnnych. Na terenie hal rocznie odbywa się kilkanaście zawodów jeździeckich o zróżnicowanym zasięgu: regionalnym, ogólnopolskim oraz międzynarodowym. Odbywają się tutaj m.in. kwalifikacje olimpijskie w sportach jeździeckich, jak i absolutnie unikatowe w skali Europy Międzynarodowe Mistrzostwa w Jeździe Bez Ogłowia.
Na Partynicach działa Wyższa Szkółka Jazdy, która realizuje program profesjonalnej rekreacji i przygotowania do sportu. Na zajęcia przyjmowane są dzieci od trzeciego roku życia. Wyższa Szkółka Jazdy ma do dyspozycji świetną infrastrukturę z krytymi ujeżdżalniami i otwartym terenem, a pod siodło 45 koni. Ponad połowa z nich to konie ras małych, kupowane specjalnie do realizacji tego programu. Tygodniowo odbywa się tutaj 700 jazd konnych. Przy Szkółce działa sekcja woltyżerki sportowej, której członkowie z powodzeniem startują w zawodach międzynarodowych oraz są członkami kadry narodowej.
WTWK-Partynice to również popularne miejsce spędzania wolnego czasu, wokół toru biegnie trzy i pół kilometrowa ścieżka. Cieszy się bardzo dużą popularnością wśród mieszkańców południa Wrocławia, którzy chętnie z niej korzystają, wybierając się na spacery, uprawiając jogging oraz nordic walking.
Wrocławski tor to również miejsce wydarzeń dla wielotysięcznej publiczności: koncertów, zawodów sportowych, targów i festiwali. Na terenie kompleksu odbywają się m.in. Runmageddon – ekstremalny bieg z przeszkodami, Kiermasz Ogrodniczy, Festiwal Wina czy największa impreza gastronomiczna we Wrocławiu – Festiwal Pasibrzucha.
Od dwóch lat rocznie WTWK-Partynice łącznie odwiedza ponad 700 000 osób.