CHŁOPI TAŃCUJ REMIXED to multimedialne widowisko łączące akustyczną muzykę folkową z elektroniką, XIX-wieczne malarstwo z nowoczesnymi iluminacjami a tradycyjne tańce ze współczesnym performancem. Koncertowi będzie towarzyszyć wystawa obejmująca unikatowe dzieła z kluczowych scen filmu oraz obrazy inspirowane arcydziełami polskich i europejskich mistrzów takich jak “Burza” J. Chełmońskiego, czy “Mleczarka” J. Vermeera.

Projekt nawiązujący do polskich korzeni, czerpiący jednocześnie z bogactwa współczesnej kultury, tworzy magiczną, porywającą całość. Na multimedialne show składają się wielkie animacje wzbogacone o recitale aktorskie, stworzone przez Danielę Komęderę imponujące układy choreograficzne, a przede wszystkim porywająca muzyka filmowa zagrana przez innowacyjną orkiestrę Rebel Babel z udziałem czołowych gwiazd polskiej sceny muzycznej. Na scenie wystąpi m.in. Kayah, Natalia Przybysz i Bela Komoszyńska. Wszystko to pod batutą Łukasza L.U.C. Rostkowskiego.
– Nasze studio BreakThru Films słynie z odważnych, przełamujących stereotypy projektów takich jak “Twój Vincent” czy “Piotruś i Wilk” (zdobywca Oscara). Takim też jest widowisko “Chłopi Tańcuj Remixed”. Po raz pierwszy postanowiliśmy połączyć akustyczną muzykę folkową z elektroniką, XIX-wieczne malarstwo z nowoczesnymi iluminacjami, a tradycyjne tańce ze współczesnym performancem, w tym z breakdancem. Premierowa edycja na Torwarze pokazała, że tak śmiały projekt, nawiązujący do polskich korzeni, a z drugiej strony czerpiący z bogactwa współczesnej kultury, tworzy magiczną, niezapomnianą całość, którą publiczność pokochała. Słysząc niekończące się brawa wiedzieliśmy już, że chcemy pokazać nasze show ponownie – nie tylko mieszkańcom Warszawy. – opowiada Hugh Welchman, producent “Chłopi Tańcuj Remixed”
“Już od początku czuliśmy, że projekt ten ma szansę stać się czymś ponadczasowym i przełomowym. Wiedzieliśmy, że produkcja trafi do ludzi, którzy z jednej strony kochają literaturę i malarstwo oraz korzenie słowiańskiej kultury, z drugiej poszukują nowoczesnych, ambitnych projektów artystycznych – podkreśla Łukasz L.U.C. Rostkowski, kompozytor, współautor i dyrygent widowiska “Chłopi – Tańcuj Remixed”. “Nie bez przyczyny kolejnym miastem, w którym chcemy zaprezentować to widowisko jest Wrocław. Spędziłem tam 15 lat życia i mam wielki sentyment do tego miasta, które obdarzyło mnie niesamowitym ciepłem i energią” – zwierza się L.U.C.
“Chłopi – Tańcuj” zagoszczą we wrocławskiej Hali Stulecia już 29 marca 2025 roku. Wśród występujących na scenie artystów pojawią się między innymi Kayah, Natalia Przybysz i Bela Komoszyńska, a to dopiero pierwsze ogłoszone nazwiska!
– Niezmiernie się cieszę, że drugim miastem, którego mieszkańcy będą mieli szansę zobaczyć widowisko “Chłopi – Tańcuj Remixed” jest Wrocław. Organizatorzy wydarzeń kulturalnych, jak sami mówią, wybierają Wrocław ze względu na wyrobioną i zaangażowaną publiczność. To cieszy – mówi Jacek Sutryk Prezydent Wrocławia. – Od lat za sprawą programów kulturalnych jak „Muzeum za 1 zł” czy zniżkom dzięki karcie „Nasz Wrocław” do instytucji kultury wyrabiamy w naszych mieszkańcach przyzwyczajenie uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych.
– Hala Stulecia już od ponad 111 lat jest miejscem największych i najbardziej spektakularnych wydarzeń artystycznych we Wrocławiu. Widowisko „Chłopi” z pewnością wpisze się w bogatą historię naszego obiektu UNESCO. – mówi Jakub Grudniewski, prezes Hali Stulecia. – W marcu znów na Halę będą skierowane oczy całej Polski. To wielka radość uczestniczyć w takich przedsięwzięciach.
WYSTAWA UNIKATOWYCH OBRAZÓW
CHŁOPI TAŃCUJ REMIXED to filmowa historia opowiedziana za pomocą tańca, muzyki na żywo i nowoczesnych iluminacji inspirowanych filmem “Chłopi”, który powstał w technice animacji malarskiej.
Technika ta wydłużyła proces powstawaniu filmu z ok. dwóch lat do ponad pięciu, ale pozwoliła ukazać polski klasyk literatury w zupełnie nowym świetle. Powieść “Chłopi” jest przepełniona opisami przyrody, prawideł natury, zachwytem nad życiem, ziemią i człowiekiem. Dzięki ekspresji malarskiej, a nie zwykłemu odmalowaniu kadrów, w filmie możliwe było podkreślenie i nasycenie emocji oraz piękna przyrody w zmieniających się porach roku.
Podczas produkcji spod rąk malarzy wyszło ok. 1800 unikatowych obrazów i kilkadziesiąt z nich będzie można zobaczyć na żywo podczas towarzyszącej widowisku wystawie!
Wystawa obejmuje unikatowe dzieła z kluczowych scen filmu oraz obrazy inspirowane arcydziełami polskich i europejskich mistrzów takich jak “Burza” J. Chełmońskiego, czy “Mleczarka” J. Vermeera.
Bilet na widowisko upoważnia do bezpłatnego wstępu na towarzyszącą wydarzeniu wystawę. Wystawa odbędzie się w Sali Cesarskiej.