Rzetelnie i naukowo o psychologii, która wychodzi do ludzi. Już w czerwcu we Wrocławiu obędzie się Kongres i Festiwal Psychologiczny Re_Mind

3 dni, 14 ścieżek tematycznych, ponad 200 mówców w części kongresowej oraz kilkadziesiąt wydarzeń otwartych dla mieszkańców i mieszkanek w części festiwalowej – Kongres i Festiwal Psychologiczny Re_Mind odbędzie się we Wrocławiu w dniach 22-24 czerwca. Udział w wydarzeniach festiwalowych jest otwarty, natomiast bilety na część kongresową i koncert „Re_Mind. Chcę to powiedzieć” użytkownicy aplikacji Nasz Wrocław mogą zakupić ze zniżką 40%.

Kongres i Festiwal Psychologiczny Re_Mind zgromadzi kilka tysięcy uczestników i ponad 200 mówców – badaczy i praktyków z Polski i zagranicy, którzy będą obalać mity i mylne przekonania oraz przekazywać rzetelną, opartą na dowodach naukowych wiedzę psychologiczną. W gronie prelegentów są wybitni eksperci, tacy jak psycholog Robert B. Cialdini. Gościem specjalnym będzie polska noblistka Olga Tokarczuk. Inicjatorem i organizatorem Kongresu i Festiwalu Psychologicznego Re_Mind jest Uniwersytet SWPS, a współorganizatorami są Miasto Wrocław i Telewizja Polska.

– Kongres i Festiwal Psychologiczny Re_Mind to wydarzenie dla osób, które chcą lepiej rozumieć siebie i otoczenie oraz świadomie wpływać na rzeczywistość. Zależy nam, aby pokazać psychologię jako praktyczne wsparcie w codziennym życiu – nie tylko jako dyscyplinę nauki, lecz także źródło konkretnych rozwiązań. W świecie pełnym zmian i napięć, szczególnego znaczenia nabierają umiejętności budowania relacji, współpracy i dbania o dobrostan – własny i innych. Coraz wyraźniej widzimy, że kompetencje psychologiczne przekładają się na jakość funkcjonowania zarówno w pracy, jak i poza nią. Pomagają nam w podejmowaniu trafniejszych decyzji, rozumieniu mechanizmów,  jakie nami kierują w codziennym życiu  – mówią inicjatorzy wydarzenia, prof. dr hab. Roman Cieślak, rektor Uniwersytetu SWPS, oraz dr Ewa Ger, dyrektor generalna Uniwersytetu SWPS.


Część kongresowa wydarzenia, która odbędzie się w Hali Stulecia oraz Wrocławskim Centrum Kongresowym, to 14 ścieżek tematycznych, m.in. Psychologia w służbie planecie, Człowiek w mieście, Rodzina i Relacje Romantyczne czy Człowiek a technologie. 


Część festiwalowa: wiedza psychologiczna wchodzi w przestrzeń miasta

Część festiwalowa Re_Mind rozwija ideę Kongresu, ale wychodzi poza jego ramy – zamiast auli i sal wykładowych proponuje bezpośrednie doświadczenie: w przestrzeni miasta, wśród ludzi, w kontakcie ze sztuką i naturą. W programie znalazły się m.in. wystawy, spacery, warsztaty, debaty i spotkania z twórcami. Uczestnicy będą mogli na przykład wziąć udział w czytaniu książek na trawie przy muzyce ambientowej, stworzyć własne nadruki podczas warsztatów sitodruku, posłuchać rozmów o współczesnych wyzwaniach psychologicznych czy zobaczyć wystawy łączące sztukę z nauką i projektowaniem. Program dopełnią projekty muzyczne, w tym audiowizualny „Random Check” czy silent disco, a także spacery „Ulga. Doświadczanie mikro komfortu w mieście” czy „Mapowanie miasta przez zmysły”.


Festiwalowa część Re_Mind nie narzuca jednej ścieżki uczestnictwa. Wydarzenia odbywają się równolegle w kilku lokalizacjach, a każdy może ułożyć własny plan – wybrać to, co najbardziej go interesuje, i doświadczać miasta w nowy sposób. Udział w tych aktywnościach jest otwarty. 
– Budowanie nowoczesnego miasta to nie tylko inwestycje, rozwój infrastruktury czy strategia SmartCity, ale także wzmacnianie dobrostanu mieszkańców i mieszkanek. Dużą wartością części festiwalowej Re_mind jest to, że wychodzi ona z sal konferencyjnych w przestrzeń miasta oraz otwiera Wrocławianki i Wrocławian na rozmowę o emocjach i relacjach w sposób angażujący i bliski codziennemu doświadczeniu. Dla tych mieszkańców i mieszkanek, którzy chcieliby jednak jeszcze bardziej pogłębić swoją wiedzę psychologiczną i skorzystać także z części kongresowej, mamy dobrą wiadomość – posiadacze aplikacji Nasz Wrocław mogą liczyć na zniżkę na zakup biletów w wysokości 40% – mówi Radosław Michalski, dyrektor Departamentu Marki Miasta Urzędu Miejskiego Wrocławia.


Częścią aktywności festiwalowych będą wystawy pokazujące, że sztuka może być narzędziem myślenia o psychice, pamięci i sposobach poznawania świata. W programie znajdzie się m.in. „Sen nocy letniej” – cykl wystaw i działań artystycznych rozwijanych wokół Hali Stulecia, Pergoli, Parku Szczytnickiego i Czasoprzestrzeni.


Szczególne miejsce w programie zajmie blok poświęcony projektowaniu prozdrowotnemu. To propozycja dla wszystkich, którzy chcą przyjrzeć się temu, jak przestrzeń publiczna wpływa na nasze samopoczucie, relacje i codzienne funkcjonowanie. W tej części programu zaplanowano liczne warsztaty, spotkania, panele dyskusyjne i rozmowy w Żyjni oraz Barbarze – Wrocławskim Instytucie Kultury.
– To właśnie tu festiwal najmocniej pokaże, że dobrze zaprojektowane otoczenie może wspierać regenerację, budować poczucie bezpieczeństwa i poprawiać jakość życia. Mądre planowanie miast i przestrzeni publicznych wpływa na nasze samopoczucie i relacje społeczne, zamiast leczyć zapobiega przeciążeniu, przebodźcowaniu i presji – podkreśla dr Agnieszka Jacobson-Cielecka, dziekan Wydziału Projektowania Uniwersytetu SWPS, kuratorka Festiwalu Re_Mind.
Miasteczko Młodych i Miasteczko Młodych Plus


Integralną częścią Kongresu i Festiwalu Psychologicznego Re_Mind będzie adresowane do młodzieży Miasteczko Młodych – przestrzeń współtworzona nie tylko dla młodzieży, ale także z jej udziałem. 
– Miasteczko Młodych koncentruje się na obszarach, które młodzi sami uznają za istotne: dobrostanie psychicznym, relacjach, rozwoju osobistym, wyzwaniach współczesnego świata oraz aktywności fizycznej i łączeniu ciała z umysłem. W programie znajdą się warsztaty, działania dyskusyjne i artystyczne oraz wybrane spotkania o charakterze wykładowym, a także przestrzeń do odpoczynku i integracji – wskazuje Sławomir Prusakowski z Uniwersytetu SWPS, koordynator Miasteczka Młodych.
Aktywności Miasteczka Młodych odbędą się na zielonych terenach kampusu Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu, która jest jego współorganizatorem.
Seniorkom i seniorom dedykowane są z kolei aktywności w ramach Miasteczka Młodych Plus, które zostanie ulokowane na historycznym terenie Klinik Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W ofercie m.in. Przestrzeń Zdrowia oraz warsztaty poświęcone rozpoznawaniu dezinformacji i budowaniu odporności na manipulację.


„Re_Mind. Chcę to powiedzieć”


Pierwszy dzień Kongresu i Festiwalu Psychologicznego Re_Mind zwieńczy koncert „Re_Mind. Chcę to powiedzieć” – 22 czerwca o godz. 20:30 we wrocławskiej Hali Stulecia. Na scenie wystąpią m.in. Mela Koteluk, Natalia Przybysz, WaluśKraksaKryzys oraz inne gwiazdy polskiej sceny muzycznej. 
Tytuł koncertu zapowiada występy artystów, którzy zaprezentują się publiczności z nieco innej, bardziej osobistej strony. Wykonawcy w autorski sposób wyrażą własne refleksje na temat wymiany myśli z drugim człowiekiem, ludzkich emocji i doświadczeń. Wydarzenie dla uczestników Kongresu i Festiwalu Psychologicznego Re_Mind wyprodukuje TVP, a retransmisja koncertu odbędzie się 30 czerwca o godzinie 20:30 w TVP1.  


Szczegółowy program Kongresu i Festiwalu Psychologicznego Re_Mind dostępny jest na stronie.