Stand-up Polska

<< Powrót do kalendarza wydarzeń

Data i godzina

26.10.2015 godz. 20:00

Miejsce

Wrocławskie Centrum Kongresowe

Stand-up jest stosunkowo nową formą komedii w Polsce. Opiera się na ciągłej, żywej interakcją z widzami. Stand-upper w karykaturalny sposób mówi – o sobie, swoich wadach i otaczających go widzami.

Logo Stand-up PolskaStand-up Polska to grupa komików, która zawiązała się w 2010 roku, po pierwszym sezonie Comedy Central Prezentuje: Stand-up!. W 2011 roku zorganizowali pierwszy polski roast – Roast Huberta Urbańskiego. Od tamtej pory udało im się zaprosić tak znane osobistości polskiej sceny jak Piotr Kędzierski, Szymon Majewski, Marta Wierzbicka, Tymon Tymański, Czesław Mozil i CeZik. Działalność grupy obejmuje również promowanie sztuki stand-up comedy poprzez regularne zapraszanie do kraju artystów występujących na scenie międzynarodowej, wśród których można wyróżnić Dylana Morana, Reginalda D. Huntera i w niedalekiej przyszłości również Eddiego Izzarda. Z okazji swoich urodzin Stand-up Polska rusza całym składem w trasę! Ludzie odpowiedzialni za powstanie Stand-upu w Polsce dniach 23-31 października odwiedzą Warszawę, Katowice, Kraków, Wrocław, Łódź, Poznać, Szczecin, Gdańsk oraz Bydgoszcz.

KUP BILECIK.PL

PODCZAS TRASY NA SCENIE POJAWIĄ SIĘ:

CEZARY JURKIEWICZ

CEZARY JURKIEWICZ Komik, tekściarz, scenopisarz i hipochondryk z bardzo wnikliwym podejściem do problemów otaczającego nas świata. Zajmuje się Stand-upem od 2008 roku. Jest jedną z dówch pierwszych osób, która zaczęła promować Stand-up Comedy na terenie Polski. Początkowo jako undergroundowy stand-up obecnie jako formę komedii rozpoznawalną przez tysiące widzów. Występował w Comedy Central Prezentuje: Stand-up!, HBO Stand-up Comedy Club oraz HBO tylko dla dorosłych. W 2011 roku założył pierwszą w Polsce szkołę stand-up comedy, w której prowadzi zajęcia dla młodych komików. Od lat szkoli się w nurcie chicagowskiej szkoły improwizacji i scenopisarstwa komediowego The Second City.

ANTONI SYREK-DĄBROWSKI

Działa na scenie stand-upowej od 2010 roku.  Komik grupy Stand-up Polska oraz improwizator w Teatrze Improwizowanym Hofesinka. Jego oryginalne podejście do świata i ostre puenty zapewniły mu udział w takich programach jak „HBO Stand-up Comedy Club” , obu sezonach polskiej edycji „Comedy Central Prezentuje: Stand-up!” oraz wielokrotnie w „Tylko dla Dorosłych” na TVP2. Pracował jako scenarzysta w Szymon Majewski Show, a także w Dobranoc ATM, gdzie również grał wiele ról. Występował również w węgierskim programie Stand-up Express – kolaboracji komików stand-up z całej Europy Wschodniej. Poza stand-upem uprawia również improwizację teatralną. Od lat szkoli się w nurcie chicagowskiej szkoły improwizacji komediowej Teatru iO (znanego również jako Improv Olimpic).

KAROL KOPIEC

Komik, improwizator. Na scenie od 2008. Prezentuje charakterystyczny i abstrakcyjny styl komedii z dużą domieszką improwizacji. Wystąpił w obu sezonach polskiego „Comedy Central Prezentuje” oraz w „Tylko dla Dorosłych” czy „Dzięki Bogu już Weekend”.

Czynnie zajmuje się też improwizacją teatralną i jej uczeniem. Sam zdobywał doświadczenie u najlepszych polskich i zagranicznych szkoleniowców. Ukończył kurs w iO Chicago, w szkole której absolwentami są również Tina Fey, Bill Murray czy Mike Myers. Na co dzień jest członkiem Teatru Improwizowanego Hofesinka.

Ze stand-up’em z sukcesami występował na wielu przeglądach komediowych:

  • 3 miejsca na przeglądzie PAKA 2013
  • 1 miejsca na festiwalu komedii SZPAK w Szczecinie 2013
  • 1 miejsca na festiwalu LUDZIK w Koszalinie 2014
  • 1 miejsca na festiwalu komedii WROCEK 2014
  • 1 miejsce PAKA 2015
  • 1 miejsce Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry 2015
  • Grand prix Mulatka 2015.

WOJTEK FIEDORCZUK

Jak na ramy gatunku Wojtek Fiedorczuk uprawia bardzo kontrowersyjny stand-up, prawie wcale nie mówi nic kontrowersyjnego. Stara się kierować absurdem, prowokacją, delikatnym, acz znaczącym wariactwem. Celuję w zaskoczenie, nowoczesne niedopowiedzenie, szermuję szczerością. Liczy na inteligencję widza, często się nie przelicza.

GAWEŁ FELIGA

Gaweł Feliga występował dwukrotnie w Comedy Central – raz w Polsce, drugi raz po angielsku dla Europy wschodniej. Podobno ma fanów w Bośni, choć nie ma pewności czy jego rozumieją. W Rumunii cieszy się większym szacunkiem niż u siebie na dzielni. Prowadzi podcast – Nagrałeś To?!, w którym uwiecznia pogłębione rozmowy z innymi komikami o tym czy są zadowoleni z życia i dlaczego nie. Pisał teksty na scenę, do publikacji internetowych, kiedyś nadrzewnych. Czasem gadał coś w telewizji, ale raczej nie jest złym człowiekiem. Roastował Huberta Urbańskiego i Czesława Mozila, a raz Bogusław Linda molestował jego dziewczynę. Lubi komedię za to, że jest gdzieś na skrzyżowaniu różnych form i przechodzi na czerwonym. Pozwala zachować coś z dzieciństwa i nieustannie pytać – dlaczego?

MACIEK ADAMCZYK

Maciek Adamczyk – komik, improwizator, radiowiec, konferansjer, licytator, lektor. Członek grupy Stand-up Polska, Teatru Improwizowanego Humbuk, spiritus movens audycji AudioKompost w Radiu Kampus. Wystąpił w obu sezonach Comedy Central Prezentuje oraz w Dobranoc ATM, gdzie był jednym ze scenarzystów. Pomaga przygotowywać się do prezentacji, redaguje wypowiedzi, pisze scenariusze wystąpień – robi co w jego mocy, by ludzie wychodząc na scenę nie zrobili z siebie głupków.

BARTEK WALOS

Indiana Jones polskiej sceny barowo-kawiarnianej. Z urodzenia radomiak, warszawiak z powołania. Większość życia spędza na nurkowaniu po animowano-muzyczno-filmowe perełki i wypływa na powierzchnię tylko po coś do żarcia. Znawca tematu, miłośnik DIY i The Incredible Machines. Zbudował kiedyś magnetowid z klocków LEGO. Mogliście go oglądać na Comedy Central i  w TVP2.

SEBASTIAN REJENT

Komik, miłośnik komedii stand-upowej i pracy twórczej. Uwielbia stać na scenie, równie mocno, jak poruszać się po niej. Pisał, występował, współpracował m.in. z Comedy Central, Grupą ATM, agencją artystyczną Antrakt i agencją reklamową Saatchi & Saatchi. Od lat, niczym w skeczu Monty Pythona, szuka żartu idealnego. Jeszcze mu się to nie udało, natomiast już trzykrotnie żartem sprawił, że ktoś się posikał ze śmiechu… i nie było to dziecko. Sukces. Uprawia ciężką sztukę stand-upową; robi to dla ludzi i dla siebie, jednak woli dla ludzi. Poza sceną zgłębia tajniki komedii i wykorzystuje je, by pomagać innym. Na warsztatach, które prowadzi, uczy innych jak używać swojego poczucia humoru w teatrze życia codziennego. Sebastian nigdy nie zgadza się z ludźmi, którzy twierdzą, że czas spędzony na śmiechu jest czasem straconym, bo to by oznaczało, że Sebastian marnuje czas setkom osób dziennie.

MICHAŁ KEMPA

Komik, prawnik, maratończyk. Propaguje humor nieśmieszny i smutny. Zwycięzca programu „Stand-up – Zabij mnie śmiechem” w Polsacie w 2010 roku. Absolwent Manhattan Comedy School w Nowym Jorku i iO Theater w Chicago. Brał udział w II sezonie „Comedy Central Prezentuje: Stand-up!”, „Stand-up express”na węgrzech oraz na Sopot Top Trendy Kabareton w 2011 roku. Współprowadził talk show „Lubię to” w TVP1, gdzie wcielał się w Grzegorza Pawłowskiego. Występował w Gotham Comedy Club, iO Theater, Annoyance Theater i Laugh Factory w Chicago, Sali Kongresowej czy Piwnicy pod Baranami.

Wraz z grupą „Michał Kempa i diapazony” był laureatem wielu polskich festiwali i konkursów kabaretowych. Zajął pierwsze miejsce na Pace w 2012 roku, drugie miejsce na „Mulatce” w 2012 roku, drugie, a rok później trzecie miejsce na Lidzbarskich Wieczorach Humoru i Satyry (2011 i 2012). Autor cyklu „Kempa ględzi” w ramach Akademii Rozrywki w Programie Trzecim Polskiego Radia.

MACIEK BUCHWALD

Reżyser filmowy, komik, konferansjer, członek grupy Teatru Improwizowanego Klancyk. W swoich występach łączy historie ze swojego życia, trafne i złośliwe spostrzeżenia z szalejącymi wystrzałami nieskrępowanej wyobraźni. Jako reżyser zdobywca wielu nagród i wyróżnień m.in. Grand Prix w konkursie kina niezależnego na 33. festiwalu polskich filmów fabularnych Gdynia 2008. Nie do końca spełniony poeta i prozaik, pianista oraz autor komiksów. Połowa duetu Muzyczne Chwile z Maćkiem i Krzyśkiem.