MODA | Fotografie Miltona H. Greene’a

<< Powrót do kalendarza wydarzeń

Data i godzina

22.06.2018 godz. 12:00 - 29.07.2018 godz. 18:00

Miejsce

Sala Cesarska w Hali Stulecia

Bilety

10 zł / bilet ulgowy; 15 zł / bilet normalny

Kolekcja ponad trzech tysięcy oryginałów fotografii Miltona H. Greene’a, zakupiona przez Halę Stulecia w 2014 roku, była już prezentowana siedmiokrotnie: cztery razy we Wrocławiu oraz w Warszawie, Krakowie i Kołobrzegu. Bogactwo motywów, w jakie obfitują te prace, w naturalny sposób prowadzi do organizowania odrębnych ekspozycji. Staramy się konsekwentnie podążać za tą potrzebą, odsłaniając kolejne, niezmiennie fascynujące niuanse tego zbioru. Tym bardziej, że znaczna część kolekcji nie była nigdy wystawiana, co czyni ją jeszcze bardziej unikatową i wartą zainteresowania.

Dotychczas pokazywaliśmy fascynujące zdjęcia Marilyn Monroe, część ogromnego zbioru fotografii gwiazd filmowych Hollywood i znakomitości ze świata kultury. W dalszej kolejności powróciliśmy do unikatowej „Czarnej sesji”, której bohaterką była również Marilyn Monroe, ale tym razem zestawiona na intrygujących fotografiach z Marleną Dietrich. Zorganizowaliśmy również pokaz oryginalnych fotosów z kultowego filmu „Przystanek autobusowy” oraz prezentację poświęconą zachwycającej Audrey Hepburn z jej portretami, fotografiami prywatnymi i zdjęciami z planu filmowego. W czasie oglądania tych ekspozycji mieliśmy okazję podziwiać mistrzostwo Greene’a, wybitnego i wrażliwego artysty, który – zyskując zaufanie swoich modeli – doskonale potrafił uchwycić ich piękno, ulotność danej chwili oraz prawdę psychologiczną połączoną z naturalnością i elegancją. To właśnie połączenie tych elementów tworzy z Miltona Greene’a wybitnego artystę, dzięki któremu fotografia poświęcona modzie zaczęła być postrzegana jako dzieło sztuki. A jego prace pomimo upływu czasu do dziś zaskakują świeżością oraz aktualnym i uniwersalnym przekazem.

Greene, znany światu jako „cudowny chłopiec fotografii kolorowej”, sławę zyskał jako portrecista artystów, muzyków, filmowców, gwiazd filmu, teatru i telewizji. Niewątpliwie był uprzywilejowanym świadkiem złotej ery Hollywood, dzięki czemu w jego dorobku znajdziemy kadry z życia prywatnego niezliczonych sław tamtego okresu. Warto zwrócić uwagę, że Greene był również fotografem zaangażowanym społecznie, a jego umiejętność uchwycenia chwili w połączeniu ze szczególnym wyczuciem czasu dawała zniewalający efekt.

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ