#UrodzinyNaMAXA – 150 . rocznica urodzin Maksa Berga

<< Powrót do kalendarza wydarzeń

Data i godzina

17.04.2020 godz. 11:00 - 31.12.2020

Miejsce

Hala Stulecia


150 lat temu, 17 kwietnia 1870 roku, urodził się Max Berg – architekt Hali Stulecia i wizjoner, który nadał wyjątkowy i niepowtarzalny charakter krajobrazowi Wrocławia i na stałe wpisał się w historię miasta. Zapraszamy wrocławian do udziału w świętowaniu tej rocznicy. Ze względu na trwającą epidemię, wszystkie wydarzenia i propozycje będą dostępne online. Pierwsza atrakcja – wirtualne zwiedzanie Hali Stulecia – odbędzie się 17 kwietnia o godz. 11.00 na naszym facebooku (i pozostanie dostępna do oglądania w późniejszym czasie).

Hala Stulecia to największe, ale nie jedyne we Wrocławiu, dzieło Maksa Berga. W 2006 r. została wpisana na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (jest na niej tylko 16 obiektów z Polski).

Obchody 150. rocznicy urodzin Maksa Berga startują 17 kwietnia od specjalnego spaceru w ramach cyklu Wirtualne Zwiedzanie Wrocławia tworzonego przez Biuro Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego Wrocławia. Licencjonowana przewodniczka miejska – Bogna Piter, na co dzień oprowadzająca turystów głównie po kompleksie Hali Stulecia, zabierze zainteresowanych na wirtualny spacer po jej różnych zakamarkach, zazwyczaj (a zwłaszcza teraz) niedostępnych dla zwiedzających. Opowie przy tej okazji o najciekawszych wątkach z historii tego szczególnego dla Wrocławia obiektu. Transmisja spaceru rozpocznie się 17 kwietnia o godz. 11.00 na stronie Hali Stulecia na facebooku i będzie dostępna do obejrzenia w późniejszym czasie.

Również 17 kwietnia ukazuje się miejski biuletyn, w którym zostanie przybliżona mieszkańcom sylwetka Maksa Berga, jego największe dokonania i te wymarzone, choć niezrealizowane projekty. Obszerny materiał został również opublikowany na miejskim portalu wroclaw.pl, gdzie można dowiedzieć się więcej o pozostałych wrocławskich realizacjach Maksa Bega. Zwiedzanie i poznawanie Hali Stulecia będzie rozszerzane w ramach cotygodniowego cyklu filmów #HalaNaMAXA. Pierwszy odcinek ukaże się w niedzielę 26 kwietnia na facebooku Hali, a sam cykl będzie kontynuowany aż do końca roku.

20 maja, czyli w dniu 107. rocznicy otwarcia Hali Stulecia, rozpocznie się kolejny cykl filmów: #PamiętamTOnaMAXA, w których znani i nieznani wrocławianie opowiedzą o swoich wspomnieniach związanych z Halą Stulecia i o najciekawszych wydarzeniach, w których brali udział. Finałem cyklu będzie rozstrzygnięcie konkursu (trwającego od 20 maja do 20 czerwca) skierowanego do mieszkańców Wrocławia, polegającego na udostępnieniu własnego wideo-wspomnienia. Nagrodą w konkursie będzie ekskluzywna możliwość udziału w specjalnie zorganizowanym spacerze, którego zwieńczeniem będzie wejście na dach Hali Stulecia – tę możliwość w historii Hali miało niewiele osób!

W programie #UrodzinyNaMaxa przewidziane są ponadto rodzinne i edukacyjne gry internetowe GRA na MAXA, a wszystkie działania będą uzupełniane stałymi cyklami tematycznymi Hali Stulecia, takimi jak np. #WehikułHaliStulecia, #ZostajęwDomu, #PoznajęWrocław, #HalaNieMarnuje, #HalaPomaga.

Serdecznie zapraszamy!