MODA Milton H. Greene | Fotografie
Wystawa przedłużona!
Dwa weekendy: 3-5, 10-12 sierpnia

WYJĄTKOWA KOLEKCJA FOTOGRAFII

Kolekcja ponad trzech tysięcy oryginałów fotografii Miltona H. Greene’a, zakupiona przez Halę Stulecia w 2014 roku, była już prezentowana siedmiokrotnie: cztery razy we Wrocławiu oraz w Warszawie, Krakowie i Kołobrzegu. Bogactwo motywów, w jakie obfitują te prace, w naturalny sposób prowadzi do organizowania odrębnych ekspozycji. Staramy się konsekwentnie podążać za tą potrzebą, odsłaniając kolejne, niezmiennie fascynujące niuanse naszego zbioru. Tym bardziej, że znaczna część znajdujących się w naszej kolekcji fotografii Miltona Greene’a, nie była jeszcze wystawiana. To również czyni naszą kolekcję jeszcze bardziej unikatową i wartą zainteresowania. Warto przy tym wspomnieć, że większość prac Greene’a znajdujących się we wrocławskim archiwum jest podpisana, opieczętowana i uwierzytelniona przez własność tego wybitnego artysty.

Dotychczas pokazywaliśmy fascynujące zdjęcia Marilyn Monroe, część ogromnego zbioru fotografii gwiazd filmowych Hollywood i znakomitości ze świata kultury. W dalszej kolejności powróciliśmy do unikatowej „Czarnej sesji”, której bohaterką była również Marilyn Monroe, ale tym razem zestawiona na intrygujących fotografiach z Marleną Dietrich. Zorganizowaliśmy również pokaz oryginalnych fotosów z kultowego filmu „Przystanek autobusowy” oraz prezentację poświęconą zachwycającej Audrey Hepburn z jej portretami, fotografiami prywatnymi i zdjęciami z planu filmowego. W czasie oglądania tych ekspozycji mieliśmy okazję podziwiać mistrzostwo Greene’a, wybitnego i wrażliwego artysty, który – zyskując zaufanie swoich modeli – doskonale potrafił uchwycić ich piękno, ulotność danej chwili oraz prawdę psychologiczną połączoną z naturalnością i elegancją. To właśnie połączenie tych elementów tworzy z Miltona Greene’a wybitnego artystę, dzięki któremu fotografia poświęcona modzie zaczęła być postrzegana jako dzieło sztuki. A jego prace pomimo upływu czasu do dziś zaskakują świeżością oraz aktualnym i uniwersalnym przekazem.

MODA – KWINTESEJCJA TWÓRCZOŚCI GREENE’A

Bieżąca wystawa jest wyjątkowa, ponieważ stanowi retrospektywę poświęconą właśnie tematyce modowej. To kwintesencja twórczości Miltona Greene’a – w tych zdjęciach kumulują się wszystkie doświadczenia autora, nie tylko jako artysty, reportera i znakomitego obserwatora życia, ale także kreatora obrazów. W tym zbiorze znajduje się najwięcej fotografii, które są gotowymi okładkami, plakatami, afiszami – na wystawie mogą Państwo zobaczyć dwa proste i genialne przykłady. Autor komponuje je w sposób typowy dla projektowania graficznego, przewidując obszar na tytuł, tekst czy dodatkowe elementy graficzne. Na zdjęciach pokazujących modę najpełniej widoczne są zdolności autora do reżyserii nastroju, gry obrazem, dialogu z odbiorcą. Największe wrażenie robią piękne i czyste kadry, bardzo nowoczesne i zostawiające trwały ślad w pamięci. Dotyczy to fotografii studyjnych, tych z pokazów mody, czy też ich kameralnych kulis, ale przede wszystkich zdjęć wykreowanych przez twórcę w świadomie wybranej scenerii, wyszukanej pozie, ze znakomicie wyreżyserowaną modelką. Fascynujące są przy tym dbałość o szczegóły, bezbłędny dobór kostiumów oraz uwydatnienie roli rekwizytów.

Milton Greene w seriach mody pracowicie buduje obraz, szuka najlepszego światła. Doświadczenie obcowania z wybitnymi hollywoodzkimi reżyserami czy operatorami filmowymi dało mu możliwość uzyskania wyjątkowej wrażliwości  artystycznej. Autor zdjęć znakomicie wie, że pokaz mody to spektakl teatralny ze sceną, reżyserem, aktorkami, kostiumami, światłem i muzyką. Artysta wszystkie te elementy budowania obrazu rozumie i wykorzystuje ze smakiem. Bohaterem bieżącej wystawy jest Milton H. Greene i jego sztuka fotografii. Temat ten stanowi jedynie pretekst do pokazania tego, co w jego twórczości jest najlepsze i najbardziej profesjonalne.

MILTON GREENE – „FOTOGRAF KOBIET”

Greene, znany światu jako „cudowny chłopiec fotografii kolorowej”, sławę zyskał jako portrecista artystów, muzyków, filmowców, gwiazd filmu, teatru i telewizji. Niewątpliwie był uprzywilejowanym świadkiem złotej ery Hollywood, dzięki czemu w jego dorobku znajdziemy kadry z życia prywatnego niezliczonych sław tamtego okresu. Warto zwrócić uwagę, że Greene był również fotografem zaangażowanym społecznie, a jego umiejętność uchwycenia chwili w połączeniu ze szczególnym wyczuciem czasu dawała zniewalający efekt. Greene podejmował także tematykę scen rodzajowych oraz prowadził eksperymenty fotograficzne. Wszystko to w swojej pierwotnej przejrzystości i integralności odtwarza wrocławska kolekcja.

Milton H. Greene (wł. Greengold, 1922-1985) – amerykański fotograf świata mody i filmu. Urodzony w Nowym Jorku w żydowskiej rodzinie Greene fotografował już jako nastolatek. Był stypendystą renomowanego Pratt Institute, potem kształcił się u fotoreportera Elliota Elisofena. Zanim osiągnął niezależną , wysoką pozycję zawodową asystował Louise Dahl-Wolfe, fotografce mody publikującej na łamach „Harper’s Bazaar”.

Swoją drogę do miana „największego fotografa kobiet” – jak mówił o nim inny artysta, Richard Avedon – zaczął właśnie od fotografii modowej. W latach 50. i 60. zdjęcia Greene’a ukazywały się w popularnych periodykach takich jak „Life”, „Look”, „Harper’s Bazaar” oraz „Vogue”. To jego zdjęcia najczęściej wybierane były na okładki tychże czasopism. Obok wspomnianego Richarda Avedona, a także Cecila Beatona, Irvinga Penna i Normana Parkinsona uważa się Greene’a za jednego z tych fotografów, którzy wynieśli fotografię mody do poziomu sztuki. Wśród fotografowanych przez niego kobiet były takie sławy jak: Ann St. Marie, Gitta Schilling, Ivy Nicholson, Nellie Nyad czy Suzy Parker – top modelki, których szczyt kariery przypadł na lata 50. Ponadto Greene był jednym z pierwszych fotografów, którzy robili zdjęcia modowe poza własnym studiem. W 1953 r. fotograf pojechał do Irlandii zrobić sesję kolekcji młodej projektantki Sybil Connelly. Modelką była Anne Gunning, która po tej sesji zyskała sławę międzynarodowej gwiazdy modelingu. Zdjęcia opublikował „Life”, zapoczątkowując światową karierę zarówno projektantki, jak i modelki.

Ponadczasową sławę Greene zyskał jako fotograf największych gwiazd lat 50. i 60. Portretował m.in.: Franka Sinatrę, Audrey Hepburn, Grace Kelly, Marlenę Dietrich oraz Marlona Brando, a w latach 1949-1957 blisko współpracował z Marylin Monroe, której zdjęcia z planu filmowego, wykonane podczas studyjnych sesji, jak i te prywatne do dziś zachwycają miłośników sztuki fotografii oraz legendarnej aktorki.


MODA Milton H. Greene | Fotografie

Ekspozycja mieści się w Sali Cesarskiej Hali Stulecia (wejście główne).

Wystawa jest czynna codziennie w dniach 22 czerwca – 29 lipca od godz. 12:00 do godz. 18:00.

Bilety: 10/15 zł (ulgowy/normlany)