Wroclaw Global Forum 2012 w Kompleksie Hali Stulecia

16 września 2013

Już po raz trzeci we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia odbyło się Wrocław Global Forum, którego organizatorem jest Miasto Wrocław wraz z Atlantic Council of The Unated States.
W dniach 31 maja – 2 czerwca w kompleksie Hali Stulecia odbyło się kilkanaście paneli dyskusyjnych z udziałem ponad 300 polityków, dyplomatów i ekspertów.

Tegoroczna edycja Wrocław Global Forum odbyła się pod hasłem „Nowe oblicze Zachodu – dobrobyt, bezpieczeństwo, demokracja, ryzyka”. Głównymi tematami paneli dyskusyjnych były stosunki transatlantyckie, pozycja Europy Środkowej w „niestabilnym świecie”, przyszłość Partnerstwa Wschodniego, sytuacja w Rosji i na Ukrainie oraz zagadnienia związane z bezpieczeństwem energetycznym.

Podobnie jak w latach ubiegłych wręczono prestiżowe nagrody FREEDOM AWARDS. W trakcie uroczystej gali, która odbyła się 1 czerwca nagrodzeni za szerzenie wolności i swobód obywatelskich otrzymali:
Władysław Bartoszewski – żołnierz AK, były Minister Spraw Zagranicznych, przewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa,
Emma Bonio – włoska parlamentarzystka, była unijna Komisarz ds. zdrowia i ochrony konsumentów, członek Zarządu Arab Democracy Foundation,
Moncef Marzouki – prezydent Tunezji
National Endowment for Democracy –organizacja wspierająca inicjatywy demokratyczne na całym świecie.

Wśród znamienitych osobistości goszczących w historycznym kompleksie wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO znaleźli się m.in. prezydenci Polski: Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, były prezydent Niemiec Horst Koehler, Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski, ambasador USA w Polsce Lee A. Feinstein, przewodniczący partii Ukraiński Demokratyczny Alians na rzecz Reform – Witalij Kliczko.