Wkrótce pierwsze samochody wjadą na wrocławski parking przy Hali Stulecia

25 lipca 2014

Wrocław, 24 lipca 2014 r.

 

Wkrótce pierwsze samochody wjadą na wrocławski parking przy Hali Stulecia

Po krótkim, bo zaledwie 15- miesięcznym okresie budowy, przy Hali Stulecia we Wrocławiu powstał podziemny, dwukondygnacyjny parking. Pierwsze samochody wjadą na parking 1 sierpnia 2014 roku. Łącznie na parkingu są 792 miejsca, w tym 273 na poziomie „-2”, 244 na poziomie „-1” i 275 na poziomie „0”, w tym 9 miejsc dla niepełnosprawnych i 20 miejsc dla autokarów.

Wrocławski projekt wpisuje się w światowy trend przenoszenia parkujących samochodów z ulic i centrów miast do specjalnie stworzonej infrastruktury parkingowej. Przedsięwzięcie umożliwia również przeniesienie miejsc parkingowych poza Tereny Wystawowe przy Hali Stulecia. Takie rozwiązanie ma na celu wyraźne uatrakcyjnienie krajobrazu tego obiektu klasy UNESCO.

Inwestycję o wartości 43,3 mln złotych netto zrealizował w ramach umowy koncesyjnej zawartej w kwietniu 2012 roku Budimex Parking Wrocław, spółka celowa w 100 proc. zależna od giełdowego Budimeksu SA,  na zlecenie Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Hala Ludowa Sp. z o.o. Jest to jedna z nielicznych w Polsce i pierwsza w Grupie Budimex inwestycja zrealizowana w ramach Partnerstwa Publiczno- Prywatnego. W ramach zawartej umowy koncesji spółka Budimex Parking Wrocław zaprojektowała i sfinansowała budowę parkingu i do końca umowy koncesji, tj. do 31 sierpnia 2042 roku będzie jego operatorem. Czynny całą dobę i siedem dni w tygodniu parking będzie obiektem dozorowanym, monitorowanym, ale niestrzeżonym. Cena za parkowanie została ustalona na poziomie 6 złotych dla samochodu osobowego i 12 złotych dla autobusu za każdą rozpoczętą godzinę. Koszt parkowania samochodu osobowego przez dobę zamknie się w kwocie 60 złotych. Ustalenie ceny na niższym poziomie nie pozwoliłoby koncesjonariuszowi na uzyskanie zwrotu z inwestycji.

Po otwarciu parkingu zmieni się organizacja ruchu i zasady parkowania pojazdów na ulicach znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu Hali Stulecia, Parku Szczytnickiego i Ogrodu Zoologicznego. Ulica Kopernika na odcinku od wjazdu na Parking w pobliżu skrzyżowania z ul. Wróblewskiego do skrzyżowania z ulicą Dembowskiego zostanie wyłączona z ruchu pojazdów. Przejazd tym odcinkiem ulicy Kopernika będzie możliwy tylko okresowo (kiedy na parkingu zabraknie miejsc), w celu umożliwienia przejazdu pojazdów w kierunku parkingu przy ul. Mickiewicza. Nie będzie można parkować wzdłuż ul. Mickiewicza, na odcinku od Mostu Zwierzynieckiego do ul. Paderewskiego oraz wzdłuż ul. Wróblewskiego (poza 5-10 miejscami dla osób niepełnosprawnych), na odcinku od Mostu Zwierzynieckiego do ul. Tramwajowej. Podobnie będzie na ul. Wystawowej, gdzie pozostanie ok. 10 miejsc dla niepełnosprawnych.

Wjazd na nowy parking  będzie możliwy od strony ul. Kopernika przez przebudowane skrzyżowanie z ulicą Wróblewskiego. Został tam wybudowany specjalny lewoskręt z zatoką dla skręcających pojazdów jadących od strony ul. Marii Curie – Skłodowskiej i Mostu Zwierzynieckiego. Nie będzie też możliwości wjazdu i parkowania na terenie okalającym Halę Stulecia oraz Wrocławskie Centrum Kongresowe, dotychczas udostępnionym dla ruchu kołowego. Nowy schemat komunikacji czasowej na tym obszarze, przeznaczony dla serwisantów, obsługi wydarzeń czy dostawców zostanie udostępniony interesantom z wyprzedzeniem.


Budimex istnieje od ponad 45 lat. Obecnie, jako przedsiębiorstwo infrastrukturalno- usługowe Budimex koncentruje się na rynku polskim. Jako generalny wykonawca firma działa w sektorach infrastruktury: drogowej, kolejowej, lotniskowej; budownictwa kubaturowego, przemysłowego i ekologicznego.

Budimex jest zainteresowany również realizacją kontraktów energetycznych. Bacznie analizuje planowane inwestycje  i uczestniczy w kilku postępowaniach przetargowych w obszarze energetyki. W związku z tym spółka planuje też zwiększyć zatrudnienie specjalistów z branży energetycznej.

Firma stopniowo zwiększa swoje zaangażowanie w sektorze facility management (obsługa nieruchomości i obiektów infrastruktury) oraz gospodarki odpadami.

Od 1995 roku spółka notowana jest na warszawskiej GPW, a od roku 2011 wchodzi w skład indeksu RESPECT – najbardziej odpowiedzialnych spółek giełdowych. Jej inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma o globalnym zasięgu – Ferrovial. Grupa Budimex zatrudnia ponad 5 tys. osób i współpracuje rocznie z 12 tys. kontrahentów. Do Grupy Budimex należą: Budimex Nieruchomości oraz Mostostal Kraków.