17 SIERPNIA 2015 OSTATNIM DNIEM WYSTAWY „DZIEŃ DOBRY MARILYN”. FREKWENCYJNY SUKCES.

17 sierpnia 2015

Dobiegająca końca wystawa zdjęć autorstwa Miltona H. Greena, wśród których znalazły się portrety m.in. Marilyn Monroe, wzbudziła ogromne zainteresowanie. W sumie odwiedziło ją blisko 50 tys. gości.

W liczbach

DSC_4550Rozmieszczona na  700 m² Sali Wielofunkcyjnej Wrocławskiego Centrum Kongresowego przy Hali Stulecia  wystawa „Dzień Dobry Marilyn. Ikony Hollywood w obiektywie Miltona H. Greene’a” trwała  40 dni. Zwiedziło ją w sumie blisko 50 tys. gości, średnia, dzienna frekwencja wyniosła około 1250 osób. Ze względu na ogromną popularność czas trwania ekspozycji przedłużono o kolejne 2 dni, w ostatni weekend z możliwości obejrzenia wystawionych fotografii skorzystało łącznie 5100 odwiedzających.

Na wystawę składało się łącznie 152 zdjęcia, jest to zaledwie 5% z całej kolekcji zdjęć autorstwa Miltona H. Greene’a, liczącej w sumie 3298 fotografii. Przed wejściem na wystawę, wszyscy chętni mogli zaopatrzyć się w pamiątki. Najczęściej nabywano kartki pocztowe, kubki, magnesy, koszulki, płócienne torby oraz plakaty. W sumie sprzedano około 7000 kartek pocztowych promujących wystawę, w tym 4000 z wizerunkiem Marilyn Monroe.

Ciekawe fakty

MołekWystawa wzbudziła ogólnopolskie zainteresowanie, przybyło wielu gości z innych miast jak również wielu turystów z zagranicy. Na konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie, w kwietniu br., gościła Monika Zamachowska, zaś w lipcu wizytę złożyła znana aktorka Małgorzata Foremniak. W mediach społecznościowych wystawę aktywnie wspierała Magda Mołek.

Ekspozycja wzbogacona została o niecodzienną scenografię przenoszącą widza w niezwykły klimat lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku, jak np. inscenizowana garderoba czy elementy wyposażenia planu filmowego z epoki: kamery, wózek kamerowy, światła. Na sali znalazł się też różowy Cadillac z 1957r. – w tym samym roku Marilyn Monroe ostatecznie zerwała znajomość z wieloletnim przyjacielem – Miltonem H. Greene’em i jego rodziną.

Prezentowane na wystawie fotografie noszą ślady notatek artysty, szkice kadrów oraz znaki, świadczące o umieszczaniu ich w ramach i udostępnianiu ich magazynom mody.

Najbliższa przyszłość kolekcji.

Wystawa „Dzień Dobry Marilyn. Ikony Hollywood w obiektywie Miltona H. Greene’a” opuszcza Wrocław, od 17 listopada do 3 grudnia prezentowana będzie w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, w ramach Viva Photo Awards 2015. Wernisaż odbędzie się pierwszego dnia ekspozycji.

Obecnie opracowana jest  koncepcja utworzenia stałej przestrzeni wystawienniczej w podziemiach Hali Stulecia. Do czasu sfinalizowania tego projektu organizowane będą  czasowe ekspozycje w innych przestrzeniach na terenie kompleksu Hali Stulecia. Najbliższa rozpocznie się już 1 lutego 2016 i potrwa miesiąc. Motywem przewodnim będą zdjęcia z cyklu moda, przewidziano również prezentację kolejnych fotografii z wizerunkiem Marilyn Monroe z kolekcji. Kuratorem przyszłorocznej ekspozycji będzie pan Marek Stanielewicz.

* WYSTAWA DZIEŃ DOBRY MARILYN. IKONY HOLLYWOOD W OBIEKTYWIE MILTONA H. GREENE’A” licząca 134 zdjęcia zrealizowane w latach ’50, ’60, ’70, i ’80 XX wieku oparta została na najpiękniejszych portretach Marilyn Monroe i wzbogacona licznymi wizerunkami innych Hollywoodzkich sław. Gwiazdy, które znajdują się na prezentowanych fotografiach to m.in. Anita Eckberg, Kim Novak, Sophia Loren (zdjęcie promujące film „Był sobie raz” – „C’era Una Volta”, Matera, Włochy, 1967), Alberto Giacometti (w pracowni), Andy Warhol (Nowy Jork, 1974) Elizabeth Taylor (sesja zrealizowana w petersburskim Ermitażu przy produkcji filmu „Błękitny ptak”), Joan Collins, Cary Grant, Jane Fonda, Grace Kelly, Melina Mercouri  (pozująca na tle rzymskich ruin), Jacqueline Bisset, Ivy Nicholson (jedna z gwiazd Andy’ego Warhola), Marlena Dietrich (studio Miltona Greene’a, Nowy Jork, czerwiec 1952), Audrey Hepburn, Frank Sinatra, Liza Minelli, Richard Burton. Fragment prezentowanej kolekcji zawiera również wybrane zdjęcia reportażowe, fotografie artystyczne, mistrzowskie sesje z modelkami oraz zdjęcia ukazujące życie towarzyskie nowojorskiej socjety.

**Milton H. Greene (1922 – 1985) – urodzony w Nowym Jorku amerykański fotograf świata mody i filmu,  współpracujący m.in. z pismami „Look”, „Harper’s Bazaar” i „Vogue”. Swoją pasję rozwijał już jako nastolatek, zrezygnował ze studiów i jeszcze przed ukończeniem trzydziestki zyskał światową sławę. Portretował największe gwiazdy lat ‘50. i ‘60., m.in.: Franka Sinatrę, Audrey Hepburn, Grace Kelly, Marlenę Dietrich i Marlona Brando. W latach 1949 – 1957 zawodowo
i prywatnie związał się z Marilyn Monroe. Jako jej ulubiony fotograf, przyjaciel i doradca był współtwórcą wizerunku aktorki i akuszerem jej legendy. Zrobił tysiące zdjęć Marilyn, ale tym, co zawsze wyróżniało je spośród dzieł innych fotografów były niepowtarzalne ujęcia w sytuacjach prywatnych, gdy widać ją swobodnie ubraną, w naturalnych pozach, często bez makijażu. Portrety jego autorstwa ukazują prawdziwą kobietę, usiłującą uwolnić się od wizerunku słodkiej, zmysłowej kokietki, narzuconego przez Hollywood. Przez cztery lata Marilyn mieszkała rodziną Greene’ów w Connecticut. W tym czasie rozstała się z wytwórnią 20th Century Fox i wspólnie z Miltonem założyła firmę produkującą filmy – MM Productions. Efektem ich pracy były m.in. „Przystanek autobusowy” oraz „Książę  i aktoreczka”. Krążyło wiele plotek o ich rzekomym romansie, ale żadna z nich nie została nigdy potwierdzona.